ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO – 31.05.2020 r.

Radom, 29 maja 2020  r.

Dekret odwołania dyspensy

„Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła (Ecclesia de Eucharistia, 1) – uczył nas Św. Jan Paweł II. Ofiara eucharystyczna jest bowiem „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego” (LG,11). Tak brzmi niezmienne nauczanie Kościoła. Uwzględniając aktualne decyzje władz państwowych, stosownie do wskazań Przewodniczącego Konferencji Episkopatu zawartych w Komunikacie z dnia 27 maja 2020 roku – odwołuję dyspensę dotyczącą zwolnienia z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej. Udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej jest wyrazem naszej wdzięczności wobec Jezusa Chrystusa za całe dzieło zbawienia świata. Jest także wyznaniem naszej wiary i wierności Chrystusowi.

Drodzy Siostry i Bracia!

Do uroczystości Trójcy Świętej, do 7 czerwca trwa okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Zapraszam do tego ważnego wyznania wiary i wierności Chrystusowi przez wypełnienie obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

Drodzy Rodzice!

Pomóżmy dzieciom i młodzieży w wypełnieniu obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Wsłuchajmy się w informacje podawane przez naszych Duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale. W tym czasie doświadczenia prawdy mówiącej o tym, że człowiek nie jest wszechmocny – konieczne jest nasze pogłębienie wiary i kontaktu z Chrystusem, który żyje i czeka na każdego z nas.

Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim na drodze wyznawania wiary i realizowania odnowy duchowej.

+ Henryk Tomasik
Biskup Radomski

 

  1. Obchodzimy dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Święto umocnienia Kościoła, święto jedności wszystkich ochrzczonych. Zgromadzeni w jedno przez Ducha Świętego, wychwalamy Boga za całe dzieło zbawienia i dziękujemy za Kościół, który napełniony Duchem Świętym prowadzi nas do pełni miłości i prawdy.
  2. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt Uroczystość NMP Matki Kościoła – Msze św. w naszym kościele odprawiane będą o 10.00 i 17.00.
  3. W czerwcu oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, modląc się słowami Litanii do Serca Jezusowego. Zapraszam do wspólnej modlitwy w kościele po Mszy św. o 17.00. Zachęcam do praktykowania tej modlitwy również w naszych domach.
  4. W 2012 r. Episkopat Polski wprowadził do kalendarza liturgicznego nowe święto – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, które przypada corocznie na czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się w tym dniu szczególnie za nowo wyświęconych diakonów i kapłanów.
  5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Serdecznie zapraszam w tych dniach na Eucharystię sprawowaną w naszym kościele o godz. 17.00. Możliwość spowiedzi świętej od godz. 16.00 do 17.00.
  6. W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – kończy się okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej, do której zobowiązują nas przykazania kościelne. W naszym kościele spowiedź codziennie pół godziny przed Mszą św.
  7. Zbliża się uroczystość Bożego Ciała i procesja eucharystyczna. Trasa procesji planowana jest tak, jak w latach poprzednich. Już dziś proszę o zaangażowanie się w przygotowanie ołtarzy na procesję.
  8. Dziękuję mieszkańcom Dęby za sfinansowanie zakupu krzewów, które zostały posadzone przez p.Danutę Tarasińską i Barbarę Frączyk przy figurze Jezusa Dobrego Pasterza.
  9. W nowym „Gościu Niedzielnym” ciekawe artykuły m.in.: „Czym są owoce Ducha Świętego” i „Nastoletnia świętość” – wyjaśniający dlaczego Kościół zaczął kanonizować dzieci. Polecam.