Muszą być gałęzie modrzewia, brzozy, bukowiny, leszczyny. Nie można użyć witek wierzby płaczącej czy liści łopianu. Każda roślina ma tu swoją symbolikę i przeznaczenie. Te bukiety są elementem Zielonych Świątków – święto obchodzone zawsze 50 dni od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, kończy okres Wielkanocy. W tym roku wypada w niedzielę 31 maja.

Jest lipa, jarzębina i dziki bez, rumianek i bukowina. Jest tatarak. Wszystkie one muszą się znaleźć w zielonoświątkowym bukiecie, bo każda roślina, ma znaczenie. Bukowina jest na przykład po to, by miłość w domu kwitła…

Tradycyjne Zielone Świątki pamięta Krystyna Herbuś. Jej babcia bardzo pilnowała, aby poświęcone rośliny – symbol budzącej się do życia przyrody – znalazły się w domu. W Zielone Świątki były także procesje pośród pól, podczas których śpiewano nabożne pieśni – tak podaje TVP Kielce.
Kościelna nazwa Zielonych Świątek, to Święto Zesłania Ducha Świętego. Zgodnie z Pismem Świętym, to wydarzenie miało miejsce w pierwsze święto Pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Jezusa. Dlatego po dziś dzień obchodzone jest 50 dni od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy okres Wielkanocy.
Zielone Świątki są zawsze w maju albo w czerwcu. W tym roku, wypadają 31 maja.
Zobacz materiał filmowy: