05. 07.2020 – Ogłoszenia duszpasterskie –XIV niedziela zwykła A
APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O PRZESTRZEGANIU ZALECEŃ SANITARNYCH W CZASIE WAKACJI
Zbliżający się czas wakacji i urlopów może skutkować osłabieniem czujności i determinacji w konsekwentnym stosowaniu środków bezpieczeństwa sanitarnego. Epidemia koronawirusa nie zakończyła się i cały czas jesteśmy narażeni na zakażenie. Apeluję więc do wszystkich, aby w poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje oraz innych, przestrzegać wszystkich zaleceń służb sanitarnych. Przypominam, aby podczas nabożeństw – oprócz celebransów – wierni i osoby posługujące zasłaniały usta i nos. Pamiętajmy o stosowaniu innych wskazań, w tym dezynfekcji rąk, czy zachowania bezpiecznego dystansu. Proszę kapłanów, aby podczas Mszy Świętej przypominali wiernym o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego i sami je rygorystycznie przestrzegali. Przypominam, aby stworzyć wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej także na rękę. Wszystkim życzę udanych wakacji i urlopów. Niech będzie to czas bezpiecznego wypoczynku oraz odzyskiwania sił fizycznych, psychicznych i duchowych. Wszystkim z serca błogosławię!

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

  1. Dziś pierwsza niedziela lipca. Niech trwający czas odpoczynku i urlopów będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Wielu łask i radości dla wypoczywających.
  2. W sobotę święto Św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Święty Paweł VI w 1964 roku ogłosił Świętego Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób Św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze Św. Wojciechem (†997).
  3. Zachęcam do przeczytania nowego numeru Gościa Niedzielnego a w nim szczególnie artykuł: Jak przezwyciężyć wątpliwości w wierze i z cyklu Nie ma jak u Mamy” o sanktuarium w Leżajsku.